Historia

Inicjatywa Wolna Białoruś powstała w 2006 roku, została założona przez grupę studentów, dla których ważne było wspieranie demokratycznych przemian na Białorusi. Obecnie stowarzyszenie skupia ludzi w różnym wieku i o różnych zajęciach, przez lata współpracowało z nami ponad 50 członków i kilkuset wolontariuszy.

Inicjatywa w latach 2006-2019 organizowała koncert „Solidarni z Białorusią”, który wspierał białoruskich artystów i obywateli, a także łączył białoruską i polską muzykę na jednej scenie. Wystąpili u nas muzycy, tacy jak Darek Malejonek, Tymon Tymański, Katarzyna Nosowska, Grzegorz Markowski, Sydney Polak, WawaMuffin, NRM, Todar Wajciuszkiewicz, Aliaksandr Pamidorau, Vopli Vidopliassva i wielu innych. Na scenie ze słowem wsparcia pojawili się między innymi Tadeusz Mazowiecki i Jerzy Buzek, oraz rozmaici aktorzy i twórcy. Łącznie odbyło się 12 koncertów w Warszawie, kilkadziesiąt w innych miastach Polski, oraz niemal sto wydarzeń towarzyszących w kraju i za granicą.

Przez lata Stowarzyszenie zorganizowało wiele programów kulturalnych i społecznych, szkoleń, koncertów, seminariów, dyskusji, prezentacji filmów i książek o tematyce białoruskiej i wschodnioeuropejskiej, wystaw białoruskich twórców. Stowarzyszenie zawsze promowało język białoruski, białoruską kulturę i sztukę niezależną, jak również sprzeciwiało się ograniczeniom wolności obywatelskich i praw człowieka.

Inicjatywa za rok 2010 nagrodzona została Europejską Nagrodą Obywatelską.

Od 2010 roku IWB jest częścią Dużego Pokoju.Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: